Erkekler İçin Kusursuz Giyinme Rehberi

Bazen çok şık giyiniriz fakat bir kalıp hatası, azıcık çok uzun paçalar yahut üstümüze tam oturmayan bir ceket bütün şıklığımızı bozar. Sen de stilin konusu ile ilgili bu türlü bir başarısızlığa fırsat vermek istemiyorsan bu hususta birkaç mühim ipucunu öğrenmen yeterlidir. Gömleğinin omuz dikişi nerede bitmeli, pantolonunun elverişli boyu ne olmalı, kravatının uzunluğunu nasıl ayarlamalısın? Tüm bu soruların cevaplarını bu yazımızda bulacaksın.

Pantolonlar

-Eğer uzun endamlı bir erkeksen ve klasik kumaş pantolon giyiyorsan pantolonunun paçası tam yahut yarım molalı olur. (Mola terimi tekstilde pantolonun paça kısmındaki dökümü söylem eder). Tam molalı bir pantolonun paça boyu ardından bakıldığında ayakkabı topuğunun derhal üzerinde bitecek şekilde ayarlanmalıdır. Yarım molalı pantolonlar şayet ayakkabının yarısında bitecek uzunlukta olması gereklidir. Pantolon boylarını bu yolla ayarlarsan tıpkı pantolonu hem kalın hatta alçak topuklu ayakkabılarla boy problemi yaşamadan giyebilirsin. Son vakitlerde moda olan hafif dar paça pantolonları giymeyi sen de seviyorsan, bu pantolonlarının paça boyunu ayakkabının azıcık üzerinde bitecek şekilde ayarlamalısın. Tabi bu tür pantolonların dahi çok dar ve kısa olanlarının hiç de şık gözükmediğini belirtmeliyiz! Sofistike bir görünüş yakalamak istiyorsan, dizden aşağısı hafif darlaşarak inen modelleri tercih edebilirsin.

-Klasik pantolonların paça genişliği (ütü çizgisinden katlayıp ölçebilirsin) 21 cm, dar paçalı pantolonlarınki şayet 19-20 cm seviyesinde olması gereklidir. Satın aldığın pantolon bu ölçülerin dışında şayet üşenmeyip en yakın terzinin yolunu tutmanı tavsiye ediyoruz. Sonuçta şık ve stil sahibi bir erkek olmak azıcık alın teri gerektiren bir iş:)

-Spor yahut klasik, hiç bir pantolonun ayakkabının altına girecek kadar uzun olmamasına ve şalvar gibi çok bol gözükmemesine dikkat etmelisin.

Ceketler

-Ceketinin tam anlamıyla vücuduna oturduğunu, omuz dikişinin omzunla tıpkı hizada olduğundan anlarsın. Ayrıca kol ve omuz arasında rastgele bir katlanma ve pot olmamasına dahi itina göstermelisin.

-Bedenine elverişli olarak uyan boyda bir ceketin alttan ikinci düğmesinin göbek deliğinin azıcık üzerinde kalması gerekir.

-Çoğunlukla erkekler ceket kol boyunun kısa olmasında çekiniyor ve kol boyunu olması gerekenden uzun tutuyorlar. Ancak bu vaziyet dahi, minimum kısa kol boyu kadar kötü bir görünüş yaratıyor. Ceketinin kol boyu, kolların yandayken tam bileğini kapatacak şekilde olması gereklidir ve faaliyetlerini kısıtlamamalıdır.

-Ceketinin yakası, içine giydiğin gömleğin yakası 2 cm kadar gözükecek yükseklikte olması gereklidir.

Kaban ve Pardösüler

-Dış giyimin kol boyu, bileğini 2.5 cm geçecek uzunlukta olması gereklidir ve içine giydiğin kıyafetin kolu haricen gözükmemelidir.

-Omuz dikişi omzunla tıpkı hizada olması gereklidir.

-Dış giyimin vücuduna tam oturmalı, ne çok bol ne de dar olması gereklidir. Bir kaban yahut pardösü alışverişi yapar iken, içine giymeyi planladığın kıyafetlerin kalınlığını dahi öneme almalısın.

Gömlekler

-Gömleğinin yakası boynunu sıkmamalı ve kafasını sağa sola döndürdüğünde boynunla beraber dönmemeli.

-Elini cebine soktuğunda gömleğinin manşeti 2.5 cm’den daha yukarı çıkmamalıdır.

-Gömleğinin kol boyu, avucunun başladığı yerde bitmelidir. Saatinin yukarısında olmamalı, tersine onu kapatacak boyda olması gereklidir.

-Omuz dikişi senin omuz kemiğin ile tıpkı hizada olması gereklidir.

Kravatlar

-Kravatını ucu kemer tokana değecek uzunlukta olması gereklidir.

-Kravatının düğümü gömleğinin yakasını sıkmamalı, yakanın tam altında konumlanmalıdır.

Yukarıdaki kuralları öneme alarak giyecek dolabını gözden geçirmeni öneririz. Dolabında vücuduna tam anlamıyla oturmayan ve birkaç kısa terzi ziyareti ile elverişli duruma getirebileceğin kıyafetlerin kesinlikle vardır. Bazı kıyafetlerini elverişli ölçülere uyarlaman ve yeni giyecek alışverişlerinde de yukarda paylaştığımız kuralları öneme alman, zevkli stiline çok pozitif bir katkı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir